Ekonomi

Yaratıcı Ekonomi ve İstihdam Yaratımı

İngiltere Yaratıcı Endüstriler Elçisi John Newbigin, yerel yönetimlerin yaratıcı ekonomiler konusunda aktif bir politika geliştirmek istediklerini belirterek, “Yaratıcı ekonominin faydalarından biri de istihdam yaratmasıdır. Hükümetlerin bu konuyla bu kadar ilgilenmesinin nedenlerinden biri de şu: ekonomide yeniliği tetikliyor.” söz konusu.

Newbigin, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde, Ankara Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Demir’in moderatörlüğünde düzenlenen “Türkiye Yüzyılında Yaratıcı Endüstriler” konferansında konuştu.

Tüm dünyada yaratıcı endüstrilerin yükselişinin başladığını belirten Newbigin, artık dünyada daha fazla insanın daha yeterli gelire ve eğitime erişebildiğini ve daha ilgi çekici kültürel etkinliklere katılabildiğini söyledi.

Kültürel etkinlik pazarı arttıkça sanayinin etkisinin de arttığını ve ekonominin temel dallarından biri haline geldiğine dikkat çeken Newbigin, “Birçok yerel yönetim yaratıcı ekonomiler konusunda aktif bir politika geliştirmek istiyor ancak bunun nasıl yapılacağını bilmiyor. Uygulayıcılar, dijital medya ve yapay zeka devreye giriyor ancak “Belediye yetkilileri bunu tam olarak bilmediği için bu konuda bir program geliştirme ihtiyacı hissedildi. Yaratıcı ekonomiler üzerine geliştirilen bu programa 55 ilden başvuru aldık.” dedi.

Hükümetlerin de bahisle ilgilendiğine dikkat çeken Newbigin, şöyle konuştu:

“Birleşik Krallık’ta yaratıcı ekonominin etkisini ölçmeye başladığımızda, yaratıcı sektörün Birleşik Krallık ekonomisinin geri kalanından 2 kat, hatta 3 kat daha fazla ve daha hızlı istihdam ürettiğini fark ettik. Yaratıcı ekonominin istihdam yaratmasıdır. Yaratıcı endüstrinin etkisine baktığımızda daha emek yoğun, insani, duygusal olduğunu, “Zekâya ve toplumsal duyarlılığa bağlı olduğunu görüyoruz. Yapay zeka zaten hayatımızı değiştirmeye başladı ama yaratıcı branşlar çok hızlı bir şekilde istihdam yaratmaya devam ediyor. Hükümetlerin bu konuyla bu kadar ilgilenmesinin nedenlerinden biri de ekonomide yeniliği tetiklemesi.”

Newbigin, “Yaratıcı ekonomi geleceğin anahtarıdır. Yaratıcılık dünyanın her yerinde, her insanda, her toplumda. Bizim bir sözümüz var, ‘yetenek her yerdedir ama fırsat her yerde değildir’.” değerlendirmesini yaptı.

Yerel yönetimlerin kümelere yatırım yapmasının teşvik edilmesi gerektiğine işaret eden Newbigin, küçük işletmelerin bir araya gelebileceğini söyledi. Londra’da bu alanda yaratıcı bir fon oluşturduklarını belirten Newbigin, fon sayesinde kümeleri korumaya çalıştıklarını ve uzun vadede sürdürülebilirliklerini sağlamayı hedeflediklerini anlattı.

Hükümet ile sanayi arasında doğru bir bağlantı kurmaya çalışmanın yaklaşık 25 yıl sürdüğüne işaret eden Newbigin, finansman, beceri ve fikri mülkiyet hakları yönetiminin değerli olacağını ve her ülkenin kendi politikasını geliştirmesi gerektiğini ifade etti.

Newbigin, konuşmasının ardından katılımcıların sorularını yanıtladı.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran’ın açılış konuşmasını yaptığı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını kutladığı etkinlikte Baran ve ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, hazırlıklarda emeği geçenlere plaket takdim etti. olayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu