Haber

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Brüksel’de görüşmelerde bulundu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Belçika’nın başkenti Brüksel’de resmi temaslarda bulundu. Bakan Kacır, Avrupa Birliği (AB) Yenilik, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten Sorumlu Komisyon Üyesi Iliana Ivanova, AB Komşuluk ve Genişleme Politikasından Sorumlu Komisyon Üyesi Oliver Varhelyi ve AB İç Pazardan Sorumlu Komisyon Üyesi Thierry Breton ile bir araya geldi. Bakan Kacır, Türkiye Yüzyıl Yatırım Resepsiyonu’na da katıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, Brüksel’deki ikili görüşmelere ilişkin yaptığı açıklamada, “Avrupa Birliği Komite Üyeleri ile gündemimiz bilim, teknoloji, Ar-Ge, inovasyon, dijital ekonomi ve endüstri. İşbirliğimizi daha da derinleştirmek için atılacak adımları görüştük. AB’nin Yenilik, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten Sorumlu Komisyon Üyesi Sayın Iliana Ivanova ile Horizon Europe programında birlikte neler yapabileceğimizi konuştuk. Yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm önceliklerimizdir. AB’nin Komşuluk ve Genişleme Politikasından Sorumlu Komisyon Üyesi Sayın Oliver Varhelyi ile geçtiğimiz aylarda Ankara’ya yaptığımız ziyarette oluşan ortak vizyonu inceledik. Yaptıkları çalışmanın Gümrük Birliği revizyonundan vize kolaylığına kadar pek çok konuda yeni adımlar atılmasını kolaylaştıracağını umuyorum. Türkiye Yatırım Fonu ve Katılım Öncesi Yardım Aracının (IPA) kaynaklarının daha etkin kullanılmasını amaçlıyoruz. AB İç Pazardan Sorumlu Komisyon Üyesi Sayın Thierry Breton ile Dijital Avrupa Programı hakkında konuştuk. Yenilikçi ve dijital teknolojilerde Türkiye-AB iş birliğinin olanaklarını tartıştık. Türk sanayisi Avrupa değer zincirlerinin önemli bir parçasıdır. AB ile yıllık 200 milyar dolara yakın ticaretimiz var. Sanayi malı ihracatımızın yüzde 41’i AB’ye, ithalatımızın ise 1/3’ü AB’den yapılıyor. “Türkiye Avrupa’ya değer katıyor” dedi.

KACIR, Türkiye YÜZYIL YATIRIM RESMİNE KATILDI

Bakan Kacır daha sonra Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve Brüksel Büyükelçiliği tarafından düzenlenen Türkiye Asırlık Yatırım Resepsiyonu’na katıldı. Bakan Kacır, resepsiyona ilişkin yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve Brüksel Büyükelçiliğimizin düzenlediği Türkiye Asır Yatırım resepsiyonunda Türkiye’nin yatırım potansiyelini anlattım. Nitelikli ve genç insan kaynağı, 1’in üzerinde nüfusa ulaşma imkanları” dedi. Gümrük Birliği ve ticaret anlaşmaları, eşsiz konumu ve “Güçlü lojistik imkanları Türkiye’mizi ayrıcalıklı kılıyor. 21 yılda kurduğumuz Ar-Ge ve inovasyon ekosistemi yüksek teknolojideki rolümüzü güçlendiriyor. Otomotivden kimyaya, makineden savunma sanayine kadar Türkiye, üretim segmentleriyle yükseliyor. Doğru zaman, gerçek adres: Türkiye.”

haberbergama.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu